Psychotesty dla kierowców pozwalają przede wszystkim zweryfikować sprawność psychosomatyczną, a także przeanalizować procesy poznawcze. W efekcie takie badania psychologiczne pozwalają więc zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach wszystkim użytkownikom. Kto zatem powinien poddawać się takim testom i jak one wyglądają? Oto najważniejsze informacje na ten ważny temat.

Badania dla kierowców – dla kogo są przeznaczone?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem testy psychologiczne muszą przechodzić między innymi osoby, które pracują zawodowo w transporcie drogowym, instruktorzy nauki jazdy oraz egzaminatorzy, a także kandydaci na prawo jazdy kategorii C, C+E oraz D, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, taksówkarze, czy operatorzy maszyn i urządzeń. Na tego typu badania psychologiczne muszą się także zgłosić kierowcy, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne albo prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Oczywiście warto podkreślić, że na takie badania może się zgłosić każdy kierowca, który chce zweryfikować swoje umiejętności za kierownicą. Bardzo często psychotesty są polecane osobom, które spędzają wiele godzin każdego dnia prowadząc samochód, jak na przykład przedstawiciele handlowi albo konsultanci mobilni.

Psychotesty – jak wyglądają?

Wiele osób zastanawia się, gdy chodzi o przeznaczone dla kierowców psychotesty, jak wyglądają i jak przebiegają one w praktyce? Otóż badania te składają się z trzech etapów i pod żadnym pozorem nie należy się obawiać żadnego z nich.

Pierwszy etap to badanie osobowości kierowcy, którego celem jest ustalenie tego, w jaki sposób osoba badana zachowuje się w określonych sytuacjach. W ramach badania kierowca wypełnia specjalnie przygotowane kwestionariusze i odbywa rozmowę z psychologiem.

W drugim etapie przeprowadzania psychotestów analizowane są zdolności intelektualne badanego. W tym celu kierowca otrzymuje do rozwiązania testy uwagi oraz sprawności intelektualnej.

Ostatnia część badania psychologicznego kierowcy wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Tak zwane aparaty psychotechniczne pozwalają między innymi sprawdzić szybkość czasu reakcji badanego, a także jego koordynację wzrokowo-ruchową, sposób postrzegania przez niego prędkości i odległości, czy widzenie w ciemności. W trakcie tego etapu badania wykorzystuje się takie urządzenia jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy i aparat Piórkowskiego oraz stereometr.

Ile trwają psychotesty?

Nie można ściśle określić czasu trwania każdego psychotestu dla kierowców. To ile potrwa takie badanie zależy bowiem od tempa pracy danej osoby i przede wszystkim od rodzaju testu. W przypadku kierowców zawodowych jest to przeciętnie około 1 godziny, natomiast test dla instruktorów albo egzaminatorów nauki jazdy może już zająć od 1 do 1,5 godziny.

Wielo osób, które mają poddać się takiemu badaniu martwi się o to, jak zdać psychotesty dla kierowców. Należy jednak pamiętać, że jest to badanie, a nie egzamin, do którego możemy się jakoś szczególnie przygotować. Najważniejsze to przyjść na spotkanie jak najlepiej wypoczętym oraz postarać się po prostu nie stresować, gdyż nerwy mogą przeszkodzić w takich testach.

Warto też podkreślić, że zarówno przed badaniem, jak i w jego trakcie kierowca znajduje się pod opieką psychologa, który krok po kroku wprowadza go w kolejne etapy psychotestu. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości badany może zatem zwrócić się po pomoc do specjalisty, który wszystko spokojnie mu wytłumaczy. Udając się więc na badanie nie musimy się niczego obawiać.