Niezależnie od tego z jakiego powodu utraciliśmy prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi, w procesie odzyskiwania tego przywileju konieczne jest przejście specjalistycznych badań. Kierowcy często obawiają się spotkania z lekarzami i martwią się tym, jak wyglądają takie testy w praktyce. Poniżej przedstawiamy więc garść przydatnych informacji, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości kierowców dotyczące tego tematu.

Z jakiego powodu można stracić prawo jazdy?

Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których policjant może zdecydować o czasowym zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy. Przede wszystkim następuje to w przypadku, gdy dana osoba kieruje pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Prawo jazdy możemy też utracić po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych oraz po przekroczeniu dozwolonej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zawieszenie naszego prawa do prowadzenia samochodu może też nastąpić w wyniku wjechania na skrzyżowanie na czerwonym świetle, przewożenia w pojeździe zbyt dużej liczby osób oraz zbyt brawurowej jazdy albo wręcz ucieczki przez policją.

W każdym z tych przypadków chodzi oczywiście o okresowe zatrzymanie prawa jazdy. Należy bowiem pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których sąd może zdecydować o wydaniu dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, na przykład dla kierowcy odpowiedzialnego za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.

Jak wyglądają badania psychologiczne po utracie prawa jazdy?

Badania psychologiczne po spożyciu alkoholu czy przekroczeniu limitu punktów karnych to jeden z warunków odzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Obejmują one zarówno wywiad z kierowcą, jak i przeprowadzenie badań przy pomocy urządzeń diagnostycznych. Tego typu psychotesty po utracie prawa jazdy mają na celu przeprowadzenie analizy sprawności intelektualnej badanego oraz jego procesów poznawczych, a także ocenę jego osobowości, zwłaszcza pod kątem radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz określenie sprawności psychosomatycznej kierowcy.

W przypadku kierowców, którzy utracili prawo jazdy w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, takie testy psychologiczne to jednak nie wszystko. Psycholog musi bowiem dowiedzieć się również czy substancje te stanowią źródło problemów w życiu badanego, a co za tym idzie czy istnieje ryzyko, że ponownie siądzie on za kierownicą pod ich wpływem.

Gdy badania psychologiczne dobiegną końca psycholog wydaje orzeczenie, w którym wykazuje istnienie lub brak jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi przez badanego.

Jak wyglądają badania lekarskie po utracie prawa jazdy?

Badania po wypadku, zatrzymaniu pod wpływem alkoholu czy też badania po utracie prawa jazdy za punkty karne obejmują jednak nie tylko testy psychologiczne. Kierowcy, którzy chcą odzyskać prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych muszą również przejść klasyczne badania u lekarza. Ich celem jest ocena kondycji organizmu osoby, która potencjalnie ma ponownie usiąść za kierownicą samochodu. W ramach takich badań od kierowcy pobierane są próbki krwi i moczu, a także przeprowadzane jest badanie wzroku i wywiad dotyczący chorób, na które cierpi taka osoba oraz przyjmowanych przez nią leków.

Warto podkreślić, że badania lekarskie po utracie prawa jazdy są odpłatne, a ich koszt może się różnić w zależności od miejsca, w którym je wykonujemy. Należy je również wykonać w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na takie badania, a w ciągu 3 miesięcy od tego dnia musimy przedstawić orzeczenie lekarskie i psychologiczne w odpowiednim starostwie.